Jakiś czas temu napisaliśmy dla Was recenzję Mi Air Purifier 2S, którą możecie przeczytać tutaj. Dziś kurier przyniósł nam najnowszą wersję popularnego oczyszczacza powietrza firmy Xiaomi. Czy Xiaomi Air Purifier 3H okaże się godnym następcą? Zapraszam do lektury.

Porównanie wyglądu Xiaomi Air Purifier 2S (z lewej) i Xiaomi Air Purifier 3H

Xiaomi Air Purifier 3H

Pierwsze wrażenie

Oczyszczacz wizualnie niewiele różni się od poprzednika. Krata wylotu powietrza rozrosła się na całą górną powierzchnię urządzenia. Fizyczny przycisk, który był tam umieszczony, został zastąpiony przez dotykowy, zintegrowany z wyświetlaczem OLED. Wokół przycisku znajduje się podświetlana kolorowa obwódka, której kolor wskazuje aktualną jakość powietrza (zielona, pomarańczowa lub czerwona). Szkoda, że zrezygnowano z czujnika światła i połączonej z nim automatycznej zmiany jasności wyświetlacza. Wymiary pozostały identyczne, tzn. 240 × 240 × 520 mm.

Pomimo, że zmiany zewnętrzne są kosmetyczne, nie uważam, żeby jego wygląd stracił z czasem na nowoczesności. Jest to elegancka, minimalistyczna konstrukcja, która nie zajmuje dużo miejsca (podstawa ma pole powierzchni arkusza papieru A4).

Wyświetlacz – tryb jasny

Xiaomi Air Purifier 3H - display

Wyświetlacz – tryb przyciemniony

Xiaomi Air Purifier 3H - display

Największe różnice znajdziemy wewnątrz. Producent zdecydował się na zastosowanie nowego rodzaju wiatraka, dzięki któremu urządzenie ma być wydajniejsze o około 30%, generując przy tym mniej hałasu.

Ponadto Xiaomi w wersji 3H zdecydowało się zastosować filtr HEPA H13 zamiast dotychczasowego EPA E11. Istnieje także model przeznaczony głównie na Chiny – Mi Air Purifier 3 (bez „H”), który wciąż będzie wyposażony w podstawowy, niebieski filtr klasy E11.

Porównanie wylotów powietrza – z prawej strony Xiaomi Air Purifier 3H

Xiaomi Air Purifier 3H - fans

Informacje techniczne Xiaomi Air Purifier 3H

Wyświetlacz

OLED zintegrowany z przyciskiem

Czujniki

Laserowy czujnik PM2.5, czujnik temperatury, czujnik wilgotności

Wydajność CADR

400 m3/h (+29%)

Powierzchnia

32 – 48 m2 (+29%)

Moc

1,5 – 38 W

Głośność

32,1 – 64 dB

802.11 b/g/n 2,4 GHz

Waga

4,8 kg

Długość przewodu

1,8 m

Wymiary

24 x 24 x 52 cm (gł. x szer. x wys.)

Skład zestawu

Oczyszczacz powietrza, przewód zasilający, filtr szary HEPA, instrukcja obsługi

Filtr

W europejskiej dystrybucji występuje model Xiaomi Air Purifier 3H. Litera H na końcu oznacza, że w produkcie zastosowano lepszy filtr. Klapka z tyłu skrywa nowy rodzaj filtra cylindrycznego. Ma on kolor grafitowy i został wprowadzony do oferty dopiero w tym roku. Jest to jedyny filtr wysokiej klasy HEPA H13 w ofercie Xiaomi.

Składa się z następujących warstw filtrów:

 1. Wstępny PET – zatrzymuje większe zanieczyszczenia (np. włosy, sierść, kurz, okruchy jedzenia).
 2. HEPA H13 – zatrzymuje bakterie, zarodniki grzybów i roztoczy, pleśń, pyłki roślin oraz pyły zawieszone PM2.5 i PM10 (główne składniki smogu).
 3. Węglowy – usuwa formaldehydy, nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy i lotne związki organiczne.

Na tą chwilę nie znalazłem sklepu, który ma na stanie ten model filtra, ale z czasem powinno się to zmienić. Pewne jest, że będzie droższy od poprzedników (prawdopodobnie około 200 zł). Przypuszczam, że podobnie do nich, powinien starczyć na maksymalnie dwa sezony grzewcze.

Jeśli ktoś posiada zapas filtrów dla wcześniejszych wersji, to dobrą wiadomością jest to, że będą one również kompatybilne z najnowszym produktem Xiaomi.

W oczyszczaczu znajduje się czytnik RFID, dzięki któremu rozpoznawane są oryginalne filtry. Dodatkowo filtr jest dociskany od dołu sprężyną do górnej uszczelki, co zapobiega nieszczelności i pogorszeniu się jakości filtracji powietrza.

Xiaomi Air Purifier 3H
Xiaomi Mi Air Purifier 3H - Filtr

Aplikacja

Dodanie oczyszczacza do aplikacji w smartfonie nie jest konieczne, żeby go używać, ale warto to zrobić. Aplikacja Xiaomi Home dostarcza następujących funkcjonalności dla naszego oczyszczacza:

 • Włączanie i wyłączanie.
 • Podgląd wskazań czujników PM2.5, temperatury, wilgotności, zużycia filtra.
 • Zmiana trybu pracy.
 • Zmiana jasności wyświetlacza lub jego wyłączenie.
 • Kontrola rodzicielska.
 • Dźwięk powiadomień.

Przy pomocy aplikacji można sterować urządzeniem będąc nawet poza domem. Możemy na przykład włączyć oczyszczacz zaraz przed wyjściem z pracy, żeby mieć czyste powietrze w mieszkaniu, kiedy wrócimy.

Wskazania czujników

Xiaomi Air Purifier 3H - Aplikacja Mi Home

Tryby i opcje

Xiaomi Air Purifier 3H - Aplikacja Mi Home

Dodatkowe poziomy

Xiaomi Air Purifier 3H - Aplikacja Mi Home

Tryb ręczny

Xiaomi Air Purifier 3H - Aplikacja Mi Home

Jedną z ciekawszych możliwości aplikacji Xiaomi Home jest tworzenie automatycznych reguł dla podłączonych do niej urządzeń. W przypadku Mi Air Purifier 2S przeznaczonego na rynek europejski, funkcjonalność ta była niestety wyłączona. Na szczęście w najnowszym modelu oczyszczacza producent dał nam możliwość automatyzacji. Na poniższych zrzutach ekranu zobaczycie jakie informacje można wykorzystać do wyzwalania reguł i co można nimi wykonać. Poza tymi wyzwalaczami, reguły można wywoływać też ręcznie lub ustawić je na wybraną godzinę. Podam parę przykładów:

 • Jeśli PM2.5 niższe niż 10, to wyłącz oczyszczacz.
 • Jeśli PM2.5 wyższe niż 20, to włącz i ustaw tryb automatyczny.
 • O godzinie 23:00 przełącz w tryb nocny.
 • O godzinie 9:00 wyłącz.
 • Ustaw przycisk zmieniający tryby wszystkich oczyszczaczy w domu na ręczny (np. maksymalny przed powrotem do domu).

Szkoda tylko, że na liście nie znalazły się nowe poziomy pracy 1 – 3.

Automatyzacja – Jeśli…

Xiaomi Air Purifier 3H - Aplikacja Mi Home

Automatyzacja – Zakończ…

Xiaomi Air Purifier 3H - Aplikacja Mi Home

Tryby pracy

Do dyspozycji mamy 3 dotychczasowe tryby pracy: Automatyczny, Nocny i Ręczny oraz 3 nowe: Poziom 1, Poziom 2 i Poziom 3 (od najsłabszego do najmocniejszego). Dzięki nowym poziomom, nie musimy za każdym razem zmieniać mocy za pomocą suwaka w trybie Ręcznym.

Tryb Nocny jest niezwykle cichy oraz energooszczędny, jednak w zamian otrzymujemy bardzo małą wydajność. Żeby jego włączenie miało sens, warto przymknąć drzwi, żeby ograniczyć przepływ powietrza z nieoczyszczanych pomieszczeń. Ponadto trzeba pamiętać, że tryb ten przeznaczony jest do małych pomieszczeń.

Poniższy rysunek przedstawia opisy trybów pracy oraz powiązane z nimi ikony na wyświetlaczu.

Xiaomi Air Purifier 3H

Test wydajności Xiaomi Air Purifier 3H

Przeprowadziłem test obu modeli, który sprawdził, ile czasu zajmie każdemu z nich oczyszczenie powietrza w pokoju o powierzchni ok. 10 m2 i wysokości 2,5 m. Test rozpoczynał się przy zanieczyszczeniu PM2.5 równemu 95 a kończył w momencie osiągnięcia wartości 10. Każdy z oczyszczaczy był ustawiony na swój najmocniejszy tryb. Zgodnie z oczekiwaniami, Air Purifier 3H wykonał to zadanie szybciej. Zajęło mu to 7 minut, natomiast modelowi 2S – 11 minut.

Możliwe, że na wynik miało wpływ 45% zużycie filtra w Air Purifier 2S, jednakże producent wspomina o 30% poprawie wydajności i można powiedzieć, że czasy uzyskane w teście to potwierdzają.

Jak głośny jest oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 3H?

Przyznam się, że najbardziej zależało mi na tym, żeby oczyszczacz pracował w miarę cicho. W tej kwestii zauważyłem zdecydowaną poprawę w stosunku do modelu 2S.

Za pomocą aplikacji w smartfonie zmierzyłem natężenie dźwięku dla różnych trybów pracy obu wersji oczyszczacza. W czasie pomiarów, smartfona trzymałem w odległości ok. 30 cm od kraty wylotu powietrza. Niestety nie dysponuję profesjonalnym sprzętem pomiarowym, dlatego poniższe wyniki należy traktować jako niedokładne (tym bardziej, że wyszły niższe niż deklaruje producent). Pomimo tego i tak można wyciągnąć parę ciekawych wniosków, które pokrywają się z naszymi subiektywnymi wrażeniami:

 • W trybie nocnym oba modele są praktycznie niesłyszalne.
 • Model 3H, ustawiony na wartość odpowiadającą maksymalnej wydajności modelu 2S (tzn. 22 – 38 m2), pracuje od niego dużo dużo ciszej.
 • Gdy oba modele ustawimy na ich najwyższe biegi, to trójka wciąż jest cichsza.

Moim zdaniem dźwięk pracy po ustawieniu na Poziom 1 (7  – 12 m2) nie powinien nam przeszkadzać w żaden sposób. Najwyższe ustawienie, na które mogłem sobie pozwolić, to Poziom 2 (20  – 34 m2). Hałas silnika i dźwięk przepływającego powietrza są już wtedy na tyle słyszalne, że może to przeszkadzać np. podczas oglądania filmu lub próby zaśnięcia.

W tabeli poniżej możecie zapoznać się z wynikami.

Porównanie głośności pracy

Tryb pracy

Natężenie dźwięku

Nocny

2S:     26,2 db
3:       25,6 dB

Poziom 1 / 2 / 3
Występują tylko w modelu 3H

28,5 / 44,4 / 48,6 dB

Ręczny 22-38 m2
Maksimum dla modelu 2S

2S:     55,9 dB
3:       46,8 dB

Ręczny 28-48 m2
Maksimum dla modelu 3H

52,1 dB

Xiaomi Air Purifier 3H – Podsumowanie

Mam bardzo pozytywne odczucia po tym teście. Producent nie tylko ulepszył system wiatraka i filtr, czyli kluczowe elementy dla każdego oczyszczacza. Naprawił także problem w aplikacji, przez który w poprzednim modelu (Mi Air Purifier 2S na rynek europejski) nie dało się używać czujników w celu tworzenia reguł automatycznych.

Zmiany wpłynęły na znaczną poprawę, jeśli chodzi o głośność pracy urządzenia oraz sprawność filtracji powietrza.

Z drugiej strony niewielkie zmiany w wyglądzie zewnętrznym powodują, że nawet jeśli posiadamy w domu różne modele Xiaomi Mi Air Purifier, to wciąż wygląda to spójnie i elegancko.

Zdecydowanie możemy polecić Xiaomi Mi Air Purifier 3H (z nowym typem filtra), tym bardziej, że zapłaciliśmy za niego tyle co za poprzednika (w przeliczeniu około 620 zł w sklepie Banggood). Jeśli jednak trafiłaby się okazja na model „3” z filtrem niebieskim, też bym go kupił i po pewnym czasie wymienił na jeden z filtrów wyższej klasy.

Zalety

 • Ładny, nowoczesny wygląd
 • Niewielkie rozmiary
 • Niska cena urządzenia
 • Tani w eksploatacji (koszt filtru od 120 zł do 200 zł, wystarczy na maksymalnie 2 sezony grzewcze)
 • Znacząco cichszy od poprzedniego modelu na wyższych poziomach pracy
 • Tworzenie reguł w aplikacji Xiaomi Home

Wady

 • Mała wydajność w trybie nocnym
 • Głośny przy wyższych obrotach
 • Wyświetlacz nie dostosowuje automatycznie jasności do otoczenia

Kup teraz

Zapraszamy do zakupu produktu na stronach wymienionych poniżej...


Fascynat nowych technologii, któremu pomysły po prostu nigdy się nie kończą! Ciągle odkrywa nowe sprzęty do przetestowania, projektuje smart rozwiązania i sam je buduje. Człowiek orkiestra, który dodatkowo świetnie tańczy! Ps. to on odkrył, jak się porozumieć z chińskim budzikiem, więc szacunek ;)

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

9 myśli na “Xiaomi Air Purifier 3H – czy jest godnym następcą? Recenzja

 1. Uxia Pavlowa pisze:

  … prosze o usuniecie komentarza

  1. SmartMe pisze:

   Cześć, a, którego? Tego z 3h? Powinieneś bez problemu sam go usunąć

 2. Bet Ty pisze:

  U mnie cały czas tylko zielone kółko. A widać że kurz fruwa. I taki mały pył bo mam papugi w pokoju. Jest jakaś inna możliwość żeby on mierzył to szybciej? Bo nasz z philipsa szybko reaguje jak na przykład papugi fruwają w pokoju a xiaomi mi dalej pokazuje super powietrze. Przepraszam za mój zły polski bo ja mieszkam w Niemczech. Dziękuję za odpowiedź Beata

  1. Witam, nie, z tego co wiem to niestety ale nie 🙁

Dodaj komentarz